Zdrowy ząb

Piękny usmiech... zdrowe zęby.

Tel.: 12 427 04 07

wrz 1, 2015

Fluoryzacja

Wykorzystywany jest do tego preparat fluorowy, który  ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.Jest to jedna z przodujących metod zapobiegania rozwojowi choroby próchniczej zarówno u dzieci jaki i dorosłych.

Wskazaniami do fluoryzacji są:
zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych, zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych, nadwrażliwe szyjki zębowe, nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.
Fluoryzację dzielimy się na:
1. Fluoryzację egzogenną:
metodą szczoteczkową (jest to szczotkowanie zębów preparatem z fluorem), lakierowanie zębów, fluorowanie kontaktowe, jonoforezę fluorkową.
2. Fluoryzację endogenną:
fluoryzację za pomocą roztworów do połykania, fluoryzację za pomocą tabletek.
Zabieg lakierowania zębów wykonuje lekarz stomatolog obecnie może również taki zabieg wykonać higienistka stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym.
Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem przy pomocy odpowiednich pędzelków. Lakier pozostawiany jest na zębach przez określony czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe.
Taki zabieg pozwala nam  na zredukowanie występowania próchnicy w dużym stopniu. Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone poprzez takie zabiegi jak skaling i piaskowanie.
 Skaling zębów to zabieg, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą tzw.  skalerów stomatologicznych.
 Mechanizm skalera opiera się na wytwarzaniu drgań o wysokiej częstotliwości, które  powodują pękanie kamienia nazębnego. Skaling powinien być wykonywany co najmniej 1-2 razy do roku, jeżeli zachodzi  taka potrzeba,
 skaling przeprowadza się nawet do 3-6 razy w ciągu roku. Piaskowanie powinno być zabiegiem, który jest wykonywany po skalingu. Skaling rozbija kamień nazębny natomiast piaskowanie za pomocą  piaskarki i piasku dentystycznego
 usuwa resztki kamienia i drobne przebarwienia nawet w najmniejszych szczelinach, a cała powierzchnia zębów zostaje dokładnie wypolerowana, co utrudnia osadzanie się kamienia.  Fluoryzacja wzmacnia nasze  szkliwo,
W trakcie zabiegu fluoryzacji lekarz nakłada na powierzchnię zębów fluor, który pozostawia się na kilka minut w celu uwolnienia jonów fluorkowych. Pełna higienizacja tj. wymieniony powyżej skaling,
 piaskowanie i fluoryzacja pozwala nam utrzymać zdrowy stan uzębienia oraz wysoki komfort w jamie ustnej, zapobiega próchnicy, pomaga pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość dziąseł.

Nasze
gabinety

Zdrowy Ząb Kraków Centrum

Gabinet stomatologiczny Zdrowy Ząb w centrum Krakowa

Tatarska 5
30-103 Kraków

Tel.: 12 427 04 07
Tel. kom.: 782 270 407
E-mail:

Zdrowy Ząb Kraków Kurdwanów

Gabinet stomatologiczny Zdrowy Ząb na os. Kurdwanów.

Tuchowska 6B/3
30-618 Kraków

Tel.: 12 659 45 00
Tel. kom.: 603 179 471
E-mail:

MediRaty - złóż wniosek