Ortodonta, ortodoncja, lekarz ortodonta

Droga do pięknego i zdrowego uśmiechu

Według najnowszych badań niemal pięćdziesiąt procent ludzkości posiada wady uzębienia.
Natomiast aż u jednej na dziesięć osób ma wady uzębienia wymagające interwencji lekarza
ortodonty. Stomatolodzy będący specjalistami ortodoncji korzystają z różnego rodzaju aparatów i
urządzeń ortodontycznych w celu ułożenia i wyprostowania zębów.

Leczenie ortodontyczne - krok po kroku:

 1. Konsultacja Ortodontyczna
  Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, dokona klinicznego przeglądu jamy ustnej i opisze zdjęcie pantomograficzne.
  Poznasz wtedy możliwości korekty wad zgryzu, rodzaje stosowanych aparatów oraz alternatywne metody leczenia.
 2. Wizyta diagnostyczna
  Polega na zebraniu danych, które posłużą do opracowania planu leczenia. Pobierane są wyciski i zwarcie w celu wykonania modeli diagnostycznych, wykonuję się fotografie twarzy i uśmiechu oraz zleca odpowiednie badania rentgrnowskie.
 3. Przedstawienie planu leczenia
  Po dokładnej analizie zebranych podczas wizyty diagnostycznej informacji przedstawiany jest indywidualny plan leczenia. Informujemy o istotnych wątkach przed przystąpieniem leczenia.
 4. Założenie aparatu stałego
  Jest z reguły komfortowe. W tym czasie mocowane są stałe elementy aparatu, łuk i ligatury.
  Pacjent otrzymuje zalecenia związane z higieną podczas noszenia aparatu.
  Kilka pierwszych dni z nowym aparatem czasami wiążę się z pewnym dyskomfortem, który do tygodnia mija.
 5. Wizyty kontrolne i koordynacja leczenia
  Planowane co 4-6 tygodni wizyty (według wskazówek lekarza) mają na celu kontrolę przebiegu leczenia ortodontycznego oraz odpowiednią aktywację aparatu stałego (regulację siły z jaką aparat działa na zęby).
 6. Higienizacje ortodontyczne
  U części pacjentów mogą być potrzebne w celu oczyszczenia trudno dostępnych miejsc by zapobiec rozwojowi próchnicy, dodatkowo rozjaśniają zęby.
 7. Zdjęcie aparatu ortodontycznego oraz założenie aparatu retencyjnego
  Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego w zależności od wady trwającego najczęściej w przedziale 18-30 miesięcy. Ma na celu utrzymanie efektów leczenia. Pacjent otrzymuje aparaty retencyjne: retajner stały który jest klejony od strony językowej/podniebiennej zębów (niewidoczny) oraz wyjmowany aparat retencyjny zakładany według zaleceń lekarza.
 8. Wizyty kontrolne z aparatami retencyjnymi
  Po zdjęciu aparatów stałego wymaganych jest kilka wizyt kontrolnych, które odbywają się według zaleceń lekarza na przestrzeni 2-3 lat po zdjęciu aparatu i zapewniają utrzymanie trwałego efektu leczenia.

Ortodonta – specjalista nie tylko dla dzieci

Większość pacjentów uważa, że zabiegi ortodontyczne wykonywane mogą być jedynie u dzieci. Jest to bardzo powszechny błąd. Prawdą jest, że większość działań przynosi lepsze i szybsze skutki u dzieci i nastolatków, gdyż ich kości czaszki i szczęki nie są uformowane tak trwale jak kości dorosłych, pozwala to na znacznie łatwiejsze poprawianie ułożenia uzębienia. Jednak również dorośli mogą skorzystać z tego typu zabiegów w celu poprawy swojego uśmiechu. Tego typu leczenie będzie trwało nieco dłużej, ale dalej będzie skuteczne. Pozwala to na cieszenie się z szerokiego uśmiechu niezależnie od wieku.

Rodzaje narzędzi ortodontycznych

Stomatolodzy ortodonci korzystają z wielu różnych narzędzi w celu poprawy uzębienia i komfortu swoich pacjentów. Zdecydowanie najpowszechniej kojarzonym urządzeniem jest aparat ortodontyczny. Najczęściej rozróżniane są dwa rodzaje aparatów. Stały i ruchomy. Aparat ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu. Jest on stosowany u dzieci w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe, dzięki odpowiednio dopasowanemu aparatowi możliwe jest poprawienie uzębienia w czasie gdy kości czaszki dopiero się formują. Pozwala to na znacznie krótszy czas leczenia, dlatego też tak istotne jest by odwiedzić stomatologa ortodontę od razu po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w ułożeniu uzębienia swojego dziecka, nie warto liczyć na to, że zęby same się naprostują w trakcie wymiany z mlecznych na stałe.

Aparat stały wykorzystywany jest u młodzieży i dorosłych, dzięki niemu możliwe jest skorygowanie poważniejszych wad uzębienia. Ten typ aparatu składa się z zamków i pierścieni mocowanych do szkliwa zębów przy pomocy specjalnego kleju. Do zamków przymocowany jest za pomocą ligatur sprężysty drut. Drut ten wywiera na zęby stałą, dobraną indywidualnie do pacjenta siłę powodując zmiany w ułożeniu zębów. Oczywiście lekarze ortodonci korzystają także z innych metod. Zdecydowanie najbardziej inwazyjnym sposobem na poprawienie stanu uzębienia są specjalne operacje ortodontyczne. W ich trakcie kość szczęki jest łamana i stabilizowana przy pomocy tytanowych płytek i śrub. Tego typu leczenie jest oczywiście stosowane wyłącznie w leczeniu najbardziej skrajnych przypadków. Po operacji zęby ustawiane są w finalnej pozycji przy pomocy aparatów i tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny nie musi być brzydki

Niestety nawet w dzisiejszych czasach aparat ortodontyczny kojarzy jest raczej negatywnie. Wiele osób uważa go za szpecący. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest stworzenie aparatów,które są niezwykle estetyczne. Bardzo popularne są przeźroczyste aparaty ortodontyczne. Pozwalają one na korekcję wad uzębienia w praktycznie niewidoczny sposób.

Wśród młodzieży bardzo popularne są aparaty ortodontyczne z kolorowymi ligaturami. Dzięki nim aparat ortodontyczny powoli przestaje być traktowany jak smutna konieczność, a staję się swego rodzaju akcesorium. Dzięki takim rozwiązaniom coraz więcej osób przestaje się bać wizji noszenia aparatu, co w rezultacie sprawia, że coraz większa ilość osób może cieszyć się pięknym równym uśmiechem.